Úvod do jazyka PHP

V prvom ročníku sme si prebrali základy jazyka HTML, ktorý slúži na kódenie webstránok a v druhom semestri jazyk CSS, ktorý slúži na ich dizajnovanie – úpravu grafického vzhľadu. Dá sa povedať, že aj veľmi pekné a bohaté stránky je možné spraviť len so znalosťou HTML a CSS. Na to si však ešte samozrejme musíme spolu prejsť viacej praktických ukážok a ešte si rozšíriť v týchto dvoch jazykoch vedomosti. Ako sme už dávnejšie spomenuli, tieto dva jazyky neboli v skutočnosti úplne programovacie jazyky. Boli to skôr jazyky, ktoré sami obsahujú nejaké svoje predpísané značky (tagy, vlasnosti...), ktoré je prehliadač schopný prečítať a správne zobraziť. Pomocou týchto jazykov sa však nedá úplne programovať. Nevieme zadávať počítaču príkazy, nevieme rozlišovať rôzne situácie, ktoré sa na základe ich typu príslušne a automaticky (programom - podľa naprogramovaného kódu) vyriešia.

 

Možno sa pýtate, na čo nám to je dobré, prečo sa neučíme iba HTML a CSS až do hĺbky a to nám bude stačiť. Za prvé, nie je to až tak pravda, že nám na to stačí iba HTML a CSS a za druhé, sú na to dva ďalšie dôvody :-D Ten prvý je, že väčšina webstránok vyžaduje istú funkcionalitu a možnosti, ktoré nie je možné spraviť len pomocou jazyka HTML. Jedná sa o veľmi typické prípady ako napríklad možnosť registrovať sa, prihlásiť sa, vypĺňať si profil na nejakej stránke, možnosť niečo niekde vpísať a uložiť to na tej stránke. Prakticky akákoľvek interakcia s dátami, rozumejme tým, že my niečo niekam zadávame a niekam sa to má ukladať/poslať/zobraziť, to všetko sú dáta, už len samotný kontaktný formulár, z ktorého vieme poslať mail, aj to sú všetko dáta, ktoré niekam vložíme a potom ich chceme odoslať. Všetko toto nie je možné spraviť len pomocou jazyka HTML, ale je na to nutné použiť niektorý z programovacích jazykov na to určených. Druhý dôvod je, že hlavným cieľom tohto portálu je zasvetiť ľudí mimo IT do sveta programovania. Troška im to priblížiť, poskytnúť im ľudskou rečou základné informácie a všeobecný prehľad v tejto sfére. Preto je dobré (a nevyhnutné) prebrať si aj nejaký poriadnejší programovací jazyk, pretože sa na ňom naučíme spolu základné princípy a možnosti programovania a na učení sa tohto jazyka sa spolu vlastne naučíme všeobecne programovať.

 

Programovacích jazykov je veľa a dá sa povedať, že vo väčšine firiem aspoň u nás na Slovensku prevládajú dva dominantné jazyky a ten tretí je za nimi s odstupom. Je pravda, že každý programovací jazyk je iný, ale princípy, logika a význam programovania je rovnaký vo všetkých jazykoch. Ak sa človek toto všetko naučí na jednom jazyku, bude preňho oveľa ľahšie naučiť sa rýchlo aj druhý jazyk, resp. prejsť a stať sa programátorom v inom jazyku. Pre vás to bude výhoda v tom, že po prejdení si informácií na tomto portáli nadobudnete informácie z viacerých jazykov a technológií, ktoré vám zaručia, že sa v tejto sfére vedomostne nestratíte a nadobudnete všeobecný prehľad. V čom sa budete chcieť ďalej špecializovať bude na vás, otvorí vám to oči a uvidíte viaceré možnosti. Na začiatok začneme teda jazykom PHP, ktorý je celkom populárny pri tvorbe jednoduchých webových stránok a dajú sa na ňom vysvetliť najzákladnejšie princípy programovania pre pochopenie. Tak poďme rýchlo začať!

 

Na to, aby sme mohli písať program v jazyku PHP a následne ho spustiť na vlastnom počítači bez nutnosti internetu, je potrebné nainštalovať nejaký ten programík. To si ale vysvetlíme neskôr, na začiatok nám bude plne stačiť online simulátor. Otvoríme si teda najlepšie na novej karte v prehliadači alebo aj v inom prehliadači, aby sa vám ľahko dalo prepínať okná počas testovania, túto stránku http://phptester.net/. Na tejto stránke je možné vľavom bielom bloku písať kód v jazyku PHP a kliknutím na tlačítko na vrchu Click to test your php code daný kód spustiť. Výsledok programu (ak nejaký je) sa zobrazí v pravom bielom bloku.

 

Všimnite si, že na začiatku je už predpísané <?php. Úplný význam prečo to tam je pochopíme čoskoro, nateraz nám stačí vedieť, že to značí, že za týmto nasleduje kód vjazyku PHP, takže všetko, čo budeme písať, bude nasledovať na riadkoch za týmto. Aj my dodržíme legendárnu úchylku programátorov a tak začneme príkladom, ktorý nám na obrazovku vypíše text Hello world! (Ahoj svet!).

 

Každý programovací jazyk má svoju vlastnú a špecifickú syntax. Sú to pravidlá zápisu jednotlivých príkazov a štruktúra kódu, ako to má v danom jazyku všetko vyzerať, aby to správne fungovalo. Každý jazyk má viacero príkazov, ktoré niečo vykonávajú. Príkaz je konkrétne slovo, ktoré povie počítaču, urob to a to. Na náš príklad použijeme príkaz echo, ktorý slúži na výpis ľubovoľného textu. V jazyku PHP sa vo väčšine za každým príkazom dáva bodkočiarka, ktorá znamená ukončenie príkazu. K našemu prvému veľdielu nám chýba ešte povedať nášmu príkazu, čo má vypísať. Na definovanie textu, ktorý sa má vypísať, používame úvodzovky, ktorými ohraničíme náš text. Náš prvý program teda docielime zadaním príkazu echo "Hello world!";. Náš program v simulátore vyzerá nasledovne:

 

<?php
echo "Hello world!";

 

Máme za sebou úspešne náš prvý program! Bolo to celkom jednoduché no nie? Príkaz echo nám teda vypíše všetko čo len chceme a zadáme to medzi dvojité úvodzovky. Kľudne sa s tým pohrajte a skúste zadať hocičo, aby sa to vypísalo, napríklad echo "Aj mudry som, aj pekny som : ) ";, ale tento príkaz až tak veľa možností zábavy neponúka. To ešte len príde.

Máte nejakú otázku alebo Vám niečo nie je jasné? Napíšte nám na info@zacni-programovat.sk a poradíme!

Ťažko sa vám učí samému?

Máte problémy s niektorými časťami alebo sa neviete učiť sám? Využite našu možnosť individuálnej asistencie:

  • samostatný prístup
  • vysvetlenie nejasností prebraného učiva
  • úlohy a cvičenia navyše
  • všetko z pohodlia domova cez mail a skype

Pre viac info kliknite tu

Kľúčové slová prednášky

php zakladyjazyk phpuvod do phpprogramovanie phpdefinicia phpna co je dobre phppreco programovat v phpphp programovanie

IT ftip

- Akým spôsobom by sa dala zvýšiť pôrodnost? - Keby Microsoft vyrábal prezervatívy.