Typy premennej

V minulej kapitole sme sa naučili, čo je to premenná. Do našej premennej sme vkladali text, ktorý sme neskôr vypisovali príkazom echo. Poukázal by som na slovo text. V jazyku PHP existuje viacero druhov (typov) premennej. Typ premennej sa automaticky určí podľa toho, čo sa v jej deklarácii do nej priradí. V minulej kapitole bola naša premenná typu string (reťazec - reťazec znakov), pretože sme do nej vložili text. To, že to bol text, sme určili tým, že sme priradili niečo medzi úvodzovkami. Pre úvodné kapitoly budeme používať ešte jeden typ premennej a to je integer. To, akého typu je premenná, nie je pre nás zatiaľ veľmi dôležité, je ale dobré o tom aspoň vedieť.

 

Integer slúži na ukladanie čísiel. Tak ako aj integer, aj string má svoje obmedzenia ako je rozsah čísel alebo veľkosť stringu, tým sa ale na začiatok nejdeme zaoberať, zatiaľ si budeme vysetľovať s konkrétnymi typmi len základné operácie. Keďže už vieme, že okrem typu string (pre text) existuje aj typ integer (pre čísla), môžeme si do premennej priradiť nejaké číslo. Deklarácia premennej typu integer bude vyzerať rovnako ako string, ale dané číslo nie je ohraničené úvodzovkami. V nasledujúcom príklade si do jednej premennej vložíme text (bude typu string), do druhej číslo (bude typu integer) a obsah premenných si vypíšeme príkazom echo.

 

<?php
$premenna_typu_string = "Pocet mojich USB klucov je ";
$premenna_typu_integer = 5;
echo $premenna_typu_string;
echo $premenna_typu_integer;

 

Výstup predchádzajúceho príkladu by mal byť Pocet mojich USB klucov je 5. Určite vás napadlo, že daný výstup sme mohli získať aj jednoduchým priradením textu “Pocet mojich USB klucov je 5“ do premennej typu string a máte pravdu. Chcel som však poukázať na deklaráciu typu integer (bez úvodzoviek oproti typu string), pretože neskôr preberieme operácie s číslami, čiže s premennými typu integer. Ukážeme si ešte jednu praktickú vymoženosť príkazu echo.

 

Príkazom echo je možné vypísať aj viacero premenných alebo priamo zadaných textov naraz. Predchádzajúci príklad sa dá vypísať aj pomocou jedného použitia príkazu echo. Ak chceme príkazom echo vypísať viacero vecí naraz, je potrebné medzi ne zadať znamienko . (bodka). Dané znamienko dáva príkazu echo akokeby najavo, toto ešte prilep k tomu, čo máš doteraz. Čiže zápis príkazu echo pre výpis dvoch priamo zadaných textov a jednej premennej vyzerá : príkaz echo, medzera, prvý text, bodka, premenná, bodka, druhý text a bodkočiarka. Názorná ukážka:

 

<?php

$premenna_typu_integer = 3;

echo "Moj stryko ma ".$premenna_typu_integer." deti.";

Máte nejakú otázku alebo Vám niečo nie je jasné? Napíšte nám na info@zacni-programovat.sk a poradíme!

Ťažko sa vám učí samému?

Máte problémy s niektorými časťami alebo sa neviete učiť sám? Využite našu možnosť individuálnej asistencie:

  • samostatný prístup
  • vysvetlenie nejasností prebraného učiva
  • úlohy a cvičenia navyše
  • všetko z pohodlia domova cez mail a skype

Pre viac info kliknite tu

Kľúčové slová prednášky

integerphp intphp integercelociselna premennapremenna cislophp premennepremenne v jazyku PHPtypy premennych

IT ftip

Klasifikacia vodky v štýle IT 0.1L - demo 0.25L- trial version 0.5L - personal edition 0.7L - professional edition 1.0L - network edition 1.75L - enterprise 3L - for small business 5L - corporate edition flaska doma vypálenej - home edition poharik na rozlucku - Service pack ranny poharik - Recovery tool pivo - patch coca-cola, fanta, 7-up - trojan viruses