6. semester

V tomto semestri dokončíme našu vlastnú skutočnú webstránku, do ktorej pridáme nejaké pokročilejšie prvky ako stránkovanie v galérii (rozdelenie obrázkov na viac stránok) alebo vysúvacie menu. Tento semester bude ale viac o teórii, resp. o dôležitých informáciách z praxe, ktoré by mal vedieť každý začínajúci programátor. Ukážeme si nejaké praktiky, ktoré zrýchlia a uľahčia našu prácu programátora, ale taktiež si porozprávame niečo viac o internete, doménach a naučíme sa, ako našu stránku zverejniť na internete.

1. Debugovanie a praktiky programovania

(PHP, Všeobecný prehľad)

Na tejto prednáške si povieme o praktikách, ktoré pomáhajú tvoriť bezchybný a fungujúci kód a takisto si ukážeme zopár príkazov jazyka PHP, ktoré uľahčujú písanie kódu.

2. Nástroje webového vývojára

(Všeobecný prehľad)

Na tejto prednáške si ukážeme vymoženosť moderných prehliadačov – web developer tools, ktorá obsahuje množstvo veľmi praktických a pomocných nástrojov, ktoré uľahčujú prácu programátora pri tvorbe webu.

3. Stránkovanie

(PHP)

Na tejto prednáške si vytvoríme stránkovanie našej fotogalérie, ktorá rozdelí ľubovoľný počet fotiek na jednotlivé stránky, medzi ktorými sa budeme môcť prepínať podľa požiadaviek v rámci jednej stránky.

4. Dizajn stránkovania

(CSS)

Na tejto prednáške si spolu troška naštýlujeme stránkovanie, ktoré sme aplikovali na našu fotogalériu, konkrétne odkazy na jednotlivé stránky a zvýrazníme aktívnu (aktuálnu) stránku.

5. Skratky pri písaní kódu

(Všeobecný prehľad)

Na tejto prednáške si predstavíme niekoľko užitočných, najmä klávesových skratiek, ktoré uľahčujú a podstatne zrýchľujú tvorbu akéhokoľvek textu na počítači, či už je to IDE – programátorský editor alebo iný textový softvér (Word...).

6. Externé zdroje kódu

(Všeobecný prehľad)

Na tejto prednáške si povieme niečo o externých zdrojoch kódu, resp. o tom, ako pripojiť do stránky kód z iného zdroja (miesta) v internete alebo ako implementovať nejakú časť kódu z iného zdroja (google maps).

7. Vysúvacie menu

(CSS)

Na tejto prednáške si aplikujeme do nášho navigačného menu tzv. vysúvacie menu (dropdown list), ktoré sa zobrazí len po prejdení nad jeho nadradenú položku (hover) a zobrazí sa pod alebo vedľa nadradenej položky.

8. Domény a internet

(Všeobecný prehľad)

Na tejto prednáške si porozprávame niečo o URL adresách a doménach v internete, čo to v podstate je a čo reprezentujú a takatiež si stručne vysvetlíme, čo to ten internet vlastne je a ako to funguje.

9. FTP a webhosting

(Všeobecný prehľad)

Na tejto prednáške si porozprávame niečo o webhostingoch a webserveroch, čo to je a ako to funguje a aké sú v súčasnosti možnosti pre bežného používateľa a taktiež si predstavíme FTP protokol, ktorý slúži na prenos súborov v internete.

10. Obrázky

(Všeobecný prehľad)

Na tejto prednáške si porozprávame niečo o obrázkoch, resp. o grafických súboroch v počítači a predstavíme si dve hlavné kategórie, na aké sa rozdeľujú grafické súbory a vysvetlíme si, aký je medzi nimi rozdiel a prečo je to dôležité vedieť vo svete webstránok.

11. Formáty obrázkov

(Všeobecný prehľad)

Na tejto prednáške si predstavíme základné a najpoužívanejšie rastrové a vektorové formáty obrázkov v počítači a stručne si vysvetlíme, čím sa jednotlivé formáty vyznačujú.

12. Priehľadné elementy

(CSS)

Na tejto prednáške si ukážeme, ako vieme pomocou jazyka CSS docieliť priehľadnosť elementov, čiže aby sa nejaký element stal priesvitný.

Ťažko sa vám učí samému?

Máte problémy s niektorými časťami alebo sa neviete učiť sám? Využite našu možnosť individuálnej asistencie:

  • samostatný prístup
  • vysvetlenie nejasností prebraného učiva
  • úlohy a cvičenia navyše
  • všetko z pohodlia domova cez mail a skype

Pre viac info kliknite tu

Kľúčové slová semestra

praktiky programovaniaako programovatvyvojarske nastrojestrankovanieklavesove skratkydomenyftpwebhostingstranka na internete

IT ftip

Čo majú spoločné pevný disk a minisukňa? Krátku prístupovú dobu.