HTML

V tejto sekcii nájdete postupne zoradené všetky prednášky, ktoré sa týkajú jazyka HTML, resp. je v nich vysvetľované niečo nové z jazyka HTML.

1. Úvod do jazyka HTML

(HTML)

Na tejto prednáške si vysvetlíme, čo je jazyk HTML, aké sú jeho charakteristické vlastnosti a akým spôsobom je pomocou neho možné tvoriť webstránky, ako aj princíp zobrazovania webstránok v prehliadačoch.

2. Textové elementy

(HTML)

Na tejto prednáške si ukážeme, ako fungujú značky (tagy) v jazyku HTML a ukážeme si použitie dvoch základných tagov pre zobrazenie, resp. vloženie textu do webstránky – tagy p (odstavec) a pre (formátovaný text). Okrem toho si vysvetlíme, ako funguje čítanie kódu prehliadačom, ktorý napíšeme v nejakom editore.

3. Nadpisy a formátovanie textu

(HTML)

Na tejto prednáške si predstavíme značky pre textový nadpis viacerých úrovní (<h1>, <h2>, <h3>...h6) a taktiež tagy, pomocou ktorých vieme zmeniť základný vzhľad textu v jazyku HTML. Ukážeme si tagy pre formátovanie textu ako napríklad <b> (tučný text), <i> (italic – kurzíva) a <mark> (zvýraznený – highlighted).

4. Odkaz (link) a atribúty

(HTML)

Na tejto prednáške si ukážeme značku <a> pre vloženie odkazu (linku) na stránke ap ovieme si, čo sú atribúty tagov v jazyku HTML. Ukážeme si použitie atribútu href pri odkaze.

5. Obrázok a jeho atribúty

(HTML)

Na tejto prednáške si ukážeme, ako vložiť obrázok do webstránky pomocou tagu <img> a ako nastaviť jeho obsah pomocou atribútu src. Taktiež si predstavíme nový atribút alt, ktorý slúži na zobrazenie alternatívneho textu.

6. Zoznam, typy zoznamov, vzhľad kódu

(HTML)

Na tejto prednáške si ukážeme element zoznam (list) obsahujúci viacero položiek, ktoré sú odrážkované alebo číselne zoradené. Okrem toho si ukážeme, ako by mal formálne vyzerať kód programu, ktorý píšeme.

7. Tabuľka

(HTML)

Na tejto prednáške si ukážeme, ako môžeme vložiť do stránky tabuľku (table) s údajmi, ktoré budú v osobitných bunkách v riadkoch a stĺpcoch a ako môžeme zmeniť vzhľad buniek.

8. Blokové a vnútroriadkové elementy

(HTML)

Na tejto prednáške si ukážeme správanie dvoch hlavných typov elementov v jazyku HTML, ktoré ovplyvňujú zobrazovanie a usporiadanie prvkov na stránke.

9. Komentáre a iframe

(HTML)

Na tejto prednáške si ukážeme, ako vkladať komentáre v jazyku HTML pre lepšiu prehľadnosť a orientáciu v kóde ako aj prvok iframe pre vloženie stránky do stránky.

10. Formuláre

(HTML)

Na tejto prednáške si ukážeme, ako vložiť do webstránky formulár (niečo ako dotazník) s rôznymi prvkami pre vyplnenie.

11. Prvky formulára

(HTML)

Na tejto prednáške si ukážeme najpoužívanejšie prvky formulára, ktoré slúžia na vloženie (vpísanie, označenie) dát (informácií) do webstránky.

12. Webstránka ako samostatný súbor

(HTML)

Na tejto prednáške si ukážeme, ako môžeme vytvoriť súbor, ktorý bude sám sebou webstránkou. Kód jazyka HTML bude v textovom súbore.

13. Podstránky a URL adresy

(HTML)

Na tejto prednáške si vytvoríme stránku (projekt), ktorá bude obsahovať viac podstránok a budeme schopní sa medzi nimi prepínať. Okrem toho si porozprávame o dvoch spôsoboch, ako môžeme používať URL adresy ako hodnotu atribútov (href, src).

14. Spracovanie formulára

(HTML, PHP)

Na tejto prednáške si ukážeme, ako vieme poslať dáta z webstránky na server pomocou formulára a ako ich následne pomocou jazyka PHP zachytiť (načítať) a ďalej s nimi pracovať.

15. Spracovanie formulára 2

(HTML, PHP)

Na tejto prednáške si ukážeme, ako vieme poslať dáta z webstránky na server inou - bezpečnejšou a anonymnou metódou ako get a taktiež si ukážeme, aké hodnoty vracajú iné prvky z formulára.

16. Informácie o webstránke pre vyhľadávače - SEO

(HTML)

Na tejto prednáške si porozprávame niečo o prehliadačoch (google), ako fungujú a ako čítajú obsah webovej stránky a takisto si ukážeme, ako vložiť do stránky informácie, ktoré povedia niečo viac o stránke (obsahu).

Ťažko sa vám učí samému?

Máte problémy s niektorými časťami alebo sa neviete učiť sám? Využite našu možnosť individuálnej asistencie:

  • samostatný prístup
  • vysvetlenie nejasností prebraného učiva
  • úlohy a cvičenia navyše
  • všetko z pohodlia domova cez mail a skype

Pre viac info kliknite tu

Kľúčové slová programovacieho jazyka

htmljazyk htmlprogramovaci jazyk htmlhtml zakladyhtml manualucenie htmlucime sa html

IT ftip

Bavia sa dvaja IT-čkári: - Včera som bol na diskotéke a zbalil som tam jednu slečnu. - No a? - No...dali sme si pár drinkov a taaak... - A ďalej? - Zobral som ju k sebe domov...potom som ju položil na stôl vedľa môjho nového notebooku... - Nekecaj! Ty máš novy notebook? Aký máš procesor?