FTP a webhosting
Na záver predošlej kapitoly, v ktorej sme sa naučili, čo je vlastne internet a že potrebujeme doménu aby bola naša stránka v tejto sieti verejne dostupná, sme spomenuli, že okrem domény potrebujeme mať našu stránku uloženú niekde na serveri, ktorý je dostupný. Dostupný server znamená, že potrebujeme počítač, ktorý je pripojený do internetu a na ktorom beží lokálny server (tak isto ako nám beží lokálny server na vašom počítači – Mamp). Okrem toho je potrebné nastaviť nejaké veci, aby sa naň dalo pripojiť (cez Ip adresu), ale to je pre nás teraz nepodstatné. Ak by sme toto všetko mali napríklad doma, stačilo by už len nakopírovať našu stránku do adresára rovnako sme to robili s našim projektom a je to, stránka by bola prístupná v sieti internet, takže by bola na nete.
Rozbehať a udržiavať (spravovať) vlastný domáci server je časovo a vedomostne pre väčšinu z nás náročné a na druhej strane aj zbytočné. Existuje totižto množstvo firiem po celom svete, ktoré ponúkajú webhosting (hosťovanie webu/priestoru vo webe). Sú to spoločnosti, ktoré majú vlastné webservery a vlastný personál, ktoré sa o ne stará a za nejakú službu alebo poplatok ponúkajú verejnosti istú časť zo servera (služby, personál, výkon). Poplatok sa líši podľa toho, koľko miesta na disku máte k dispozícii, aké služby a vymoženosti váš balík obsahuje, aký výkon je pridelený pre vašu stránku a podobne. Cena takéhoto webhostingu sa pohybuje v základných balíkoch už od cca 20€ na rok.
Ak potrebujete stránku dať len na skúšku na net alebo jednoducho nie sú prostriedky na vlastnú doménu, je možné mať webhosting s doménou zdarma. Tieto spoločnosti to ponúkajú vo väčšine za dve protihodnoty. Jedna je, že vaša doména bude doména tretej úrovne (subdoména), takže to bude vasemeno.prevadzkovatel.sk, napríklad mojastranka.webnode.sk. Tým, že je názov doména na sprostredkovateľa, je to istým spôsobom pre nich reklama. Okrem toho je vo väčšine nutné mať na stránke vloženú časť kódu (element), ktorý slúži ako reklama pre vášho hostiteľa.
V odstavci o domácom serveri sme si povedali, že stačí nakopírovať vašu stránku do príslušného adresára, tak ako sme to spravili aj s našim projektom. Ako ale spravovať našu stránku (kopírovať, mazať, editovať...) , ak je uložená na externom serveri (webhosting)? V počítačových sieťach existujú tzv. protokoly, čo je laicky povedané spôsob (druh, typ) komunikácie v sieti alebo že to je skupina pravidiel na komunikáciu medzi dvomi koncovými bodmi (klientami/zariadeniami). Takýchto protokolov je viac a každý slúži na niečo iné, vy poznáte napríklad HTTP protokol, ktorý slúži na komunikáciu s webserverom (www server). Pri surfovaní po internete je na začiatku url adresy táto skratka (http://www.google.sk) a to presne určuje, že používame tento protokol a pripájame sa ním na webserver. Okrem toho existuje ešte aj https, čo je takmer to isté, ale je to šifrované pripojenie pre vyššiu bezpečnosť. Takýchto protokolov je viac, napríklad špeciálne na prenos súborov, poslanie mailov, sťahovanie mailov atď.
Okrem protokolu existuje ešte jeden parameter, ktorý konkrétne popisuje danú komunikáciu v sieti a je to port. Je to číslo, pomocou ktorého vieme rozlíšiť v jednom protokole na jednom zariadení druh aplikácie, s ktorou práve komunikujeme. Čiže môžeme mať server, na ktorý naviažeme spojenie napríklad protokolom HTTP a použijeme port 80 a pripojíme sa na konkrétnu aplikáciu, napríklad na lokálny server Apache, ktorý máme rozbehaný aj my (to kde máme uoženú stráku). Ak však použijeme to isté spojenie cez HTTP ale s iným portom, pripojíme sa na ten istý počítač, ale na inú alplikáciu – napríklad na iný server na tom istom počítači. Ak vám to príde zložité alebo tomu nerozumiete nezúfajte, pre nás veci okolo protokolu a portov nie sú zatiaľ až tak dôležité, len sme si to spomenuli, aby sme chápali fungovanie základných vecí okolo internetu, webstránok a serverov. Okrem iného, ak sa pripájame na náš server, zadávame URL adresu http://localhost:8888/. Teraz už viete, že to http je protokol (typ komunikácie), localhost je doména (IP adresa servera) a číslo 8888 je port (aplikácia, s ktorou konkrétne komunikujeme). Kľudne by sme mohli tento port našej aplikácii (mamp) zmeniť a potom by sme sa museli pripájať cez toto číslo.
Vráťme sa ale k podstate protokolu a to je ako spravovať našu stránku na diaľku? Už to asi tušíte a teda budeme na to používať protokol, ktorý je určený na prenos súborov medzi dvomi bodmi v sieti a je to FTP (file transfer protocol). Aby sme mohli komunikovať cez tento prokotol, potrebujeme na to na našej strane FTP klienta, čo je program, pomocou ktorého budeme komunikovať cez tento protokol. My sa pripájame na hosťa (host – webhosting), takže my sme klientom. FTP klientov je veľa, môžete používať Filezilla od spoločnosti Mozilla (tí čo robia Firefox), ktorý je zadarmo a ide na všetkých prostrediach. Na druhej strane – na serveri, musí byť nainštalovaný FTP server, ktorý prijíma a sprostredkuváva tento spôsob komunikácie.
Pre pripojenie cez FTP je potrebné vedieť samozrejme IP adresu a port servera, na ktorý sa pripájame. Aby sa nemoholo pripojiť hocikto a z hocikade, vo väčšine je nutné pre pripojenie zadať aj meno a heslo pre pripojenie, ktoré pokytuje správca FTP servera. Prax pri rozbehaní a spravovaní stránky na nete je stručne asi takáto. Zabezpečíte si webhosting, zabezpečíte si doménu a prepojíte doménu s webhostingom (vo väčšne sa to robí spolu naraz). Potom sa pripájate na tento server cez FTP, nakopírujete si tam stránku a to je všetko, vaša stránka funguje na konkrétnej doméne a ja na nete. Ak potrebujete niečo zmeniť, stiahnuť, pridať a podobne, jednoducho si to zmeníte u seba a zmeny potom prepíšete cez FTP a je to, zmeny sa hneď prejavia, pretože stránka je načítavaná z konkrétneho miesta, na ktorom vykonávate zmeny cez FTP.