Tvorba Modelu (MVC)
V poslednom semestri inžinierskeho štúdia a zároveň štandardného štúdia (5 rokov) si prejdeme niekoľko techonológií, programovacích praktík a teoretických informácií, ktoré by ste mali vedieť a môžete sa s nimi v praxi stretnúť, resp. sa zvyknú momentálne používať. Na začiatok si ukážeme ďalšiu praktiku v tvorbe programovacieho kódu, resp. štruktúru a rozdelenie súborov s kódom, ktorá sa najmä posledné roky stala akýmsi štandardom.
Nebude to štruktúra písania kódu a tvorbe premenných a funkcií ako OOP, bude to skôr usporiadanie kódu do súborov a súborová štruktúra projektu. Ako ste si všimli, kód (počet riadkov) najmä súboru index.php nám po pridaní funkcionality na kompletnú správu dát v databáze narástol a stal sa viacej neprehľadným (neusporiadaným). Zavedenie OOP ho troška usporiadalo, aj tak by sa dal ešte viac poupratovať.
Keď sa pozrieme na kód tak globálne, aké druhy riadkov, resp. kódov tam vidíme. Vidíme tam vytváranie tried (PHP), kde sa v niektorých metódach vyskytuje práca s databázou (SQL). Následne nám ide postupne funkcionalita programu (systému – stránky), kde sa pracuje s objektami/premennými a metódami (PHP). Pomedzi sa nachádza kód HTML webovej stránky (elementy-tagy). Na záver máme nejaký kód v jazyku JavaScript. Takto by sa dal stručne zhrnúť náš kód v súbore index.php.
Ako vidíte, okrem toho, že dizajn (CSS súbor) máme externe, resp. mimo celej časti stránky, všetko máme v podstate v kope. Tak ako štruktúra stránky čo sa týka jazyka HTML, tak aj vyťahovanie dát z databázy, fukcionalitu a aj zadefinovanie tried. Toto nie je veľmi praktické z viacerých dôvodov, uvedieme si príklady. V objekte UserList máme funkciu, ktorá nám vyťahuje všetky dáta z tabuľky Users, čiže všetkých používateľov. Už ste zrejme pochopili, že v tomto systéme súborov nám jednu stránku predstavuje jeden súbor .php. Čo ale v prípade, že by sme s týmto zoznamom chceli pracovať na viacerých stránkach?
Ak by sme potrebovali tie isté dáta na inej stránke a možno aj na ďalších piatich, týmto systémom by sme si museli tú istú funkciu a možno len trocha zmenenú deklarovať v každom súbore. Ako vieme, programátori neradi robia viackrát tú istú vec. Práve preto je dobrým zvykom mať funkcie na databázu osobitne v súbore, kde by deklarovanie takejto funkcie stačilo raz a následne by si všetky stránky tento súbor iba includli na začiatku a mohli využívať tú istú funkciu. Okrem toho to má výhodu, že ak niekto (správca databázy alebo programátor, ktorý má na starosti prácu s databázou) potrebuje kód meniť, môže to robiť bez toho, aby zasahoval do kódu HTML alebo PHP alebo menil funkcionalitu celej stránky.
Takýmto štýlom budú všetky funkcie so všetkými tabuľkami v databáze na jednom mieste a bol by v tom poriadok. Každý jeden programátor v momente, kedy pracuje na svojom kóde a dostane sa k potrebe využita databázy, najprv sa pozrie do súboru, či už náhodou taká funkcia, ktoré pracuje s tými istými dátami, čo on potrebuje, nie je vytvorená. Ak áno, tak ju jednoducho využije a ak nie, tak ju vytvorí a samozrejme k nej pridá krátky komentár, aby aj ostatný vedeli, na čo slúži. Takýto súbor sa zvykne nazývať Model (akokeby model tabuľky/databázy). V praxi zvykne byť takýchto modelov viac, často je to usporiadané tak, že jeden model predsatvuje jednu tabuľku, čiže každá tabuľka má svoj model – súbor, kde sú definované funkcie na prácu s ňou (selecty, inserty...). Tieto súbory zvyknú byť umiestnené v adresári z názvom models. My si to ale nebudeme komplikovať, vytvoríme si len jeden jednoduchý súbor, v ktorom budú všetky SQL query. Mohlo by to vyzerať takto:
index.php (upravene miesta, kde sa volali query):
//(pridane includnutie suboru model.php
<?php
//vnorene subory
include "helper.php";
include "model.php";
$actual_page = "index";
$helper = new Helper();
?>
…
//zmenene funkcie, kde sa volali query – volanie funkcii zo suboru model.php
function loadData(){
$result = toLoadAllUsers($this->search_keyword, $this->sort_by, $this->sort_type);
if (mysqli_num_rows($result) > 0) {
$data = mysqli_fetch_all($result, MYSQLI_ASSOC);
…
function loadPhoneNumbers(){
$result = toLoadAllNumbersByIdUser($this->id);
$data = mysqli_fetch_all($result, MYSQLI_ASSOC);
…
function deleteUser(){
return toDeleteUserByIdUser($this->id);
}
function insertToDb(){
return toInsertNewUser($this->user_name, $this->user_surname, $this->age, $this->role);
}
…
model.php:
<?php
//TRIEDA DATABAZA (pripojenie)
class Database{
public $server_name = '';
public $login_name = '';
public $login_password = '';
public $db_name = '';
public $connection = null;
function __construct($server_name, $login_name, $login_password, $db_name){
$this->server_name = $server_name;
$this->login_name = $login_name;
$this->login_password = $login_password;
$this->db_name = $db_name;
}
function connectToDb(){
$this->connection = mysqli_connect($this->server_name, $this->login_name, $this->login_password, $this->db_name);
if (!$this->connection) {
echo 'Spojenie s databázou sa nepodarilo nadviazať.';
}else{
// echo 'Spojenie s databázou sa podarilo úspešne nadviazať.';
}
}
}
//PRIPOJENIE DO DB
$db = new Database('localhost', 'root', 'root', 'zapr_db_1');
$db->connectToDb();
//------FUNKCIE PRE TABULKU users
//vytiahnutie vsetkych dat z tabulky spolu s primarnym cislom pre tabulkovy zoznam na domovskej stranke
function toLoadAllUsers($search_keyword, $sort_by, $sort_type){
$sql_query = "SELECT users.id,users.user_name,users.user_surname,users.age,users.role,user_phone_numbers.phone_number,upn.phone_number AS phone_number_2,COUNT(*) FROM users LEFT JOIN user_phone_numbers ON users.main_phone_number_id=user_phone_numbers.id LEFT JOIN user_phone_numbers AS upn ON users.id=upn.id_user";
if($search_keyword){
$sql_query .= " WHERE users.user_name LIKE '%".$search_keyword."%' OR users.user_surname LIKE '%".$search_keyword."%'";
}
$sql_query .= " GROUP BY users.id";
if($sort_by){
$sql_query .= " ORDER BY ".$sort_by;
if($sort_type){
$sql_query .= " ".$sort_type;
}else{
$sql_query .= " ASC";
}
}
return mysqli_query($GLOBALS['db']->connection, $sql_query);
}
//zmazanie pouzivatela podla jeho id
function toDeleteUserByIdUser($id_user){
$sql_query = "DELETE FROM users WHERE id=".$id_user;
return mysqli_query($GLOBALS['db']->connection, $sql_query);
}
//pridanie noveho pouzivatela z formulara na domovskej stranke
function toInsertNewUser($user_name, $user_surname, $age, $role){
$sql_query = "INSERT INTO users (user_name, user_surname, age, role) VALUES (";
//otestovanie ci prisli parametre, inak vkladame NULL
if($user_name){
$sql_query .= "'".$user_name."',";
}else{
$sql_query .= "NULL,";
}
$sql_query .= "'".$user_surname."',";
if($age){
$sql_query .= $age.",";
}else{
$sql_query .= "NULL,";
}
if($role){
$sql_query .= "'".$role."')";
}else{
$sql_query .= "NULL)";
}
return mysqli_query($GLOBALS['db']->connection, $sql_query);
}
//------FUNKCIE PRE TABULKU user_phone_numbers
//nacitanie vsetkych telefonnych cisiel jedneho usera podla jeho id z tabulky user
function toLoadAllNumbersByIdUser($id_user){
$sql_query = "SELECT * from user_phone_numbers WHERE id_user=".$id_user;
return mysqli_query($GLOBALS['db']->connection, $sql_query);
}
?>
Ako vidíte v ukážke kódu, do súboru model.php sme premiestnili celé pripojenie databázy (triedu + objekt), takže v súbore index.php nám nie je nutné na viacerých miestach toto pripojenie (db->connection alebo db_connection) preposielať ako parameter – zo všadiaľ sme to vymazali. Ďalej sme si v tomto súbore vytvorili postupne všetky funkcie, do ktorých sme iba skopírovali kód, ktorý bol predtým v metódach objektov. Zmenili sme pritom to, že sme si museli všetky premenné, ktoré sa nachádzajú v SQL queries preposlať ako parametre a zmeniť prístup k nim vo funkciách v modeli (z this->id na $id a pod.).
Pozastavil by som sa ešte nad jednou dôležitou vecou. Všimnite si, že na začiatku súboru sme si zadefinovali triedu Database a za ňou sme si vytvorili inštanciu tejto treidy do premennej $db. Vo funkciách na prácu s dátami v tomto súbore pristupujeme cez špeciálnu premennú/objekt (niečo ako $_GET, $_POST) - $GLOBALS (pole). Premennú $db si totižto definujeme mimo funkcií, takže je táto premenná v tomto súbore globálna. Keďže sme vo vnútri funkciách, aby sme mohli pristúpiť k tejto premennej, ktorá je definovaná von, museli by sme si ju poslať ako parameter. Inak telo funkcie hľadá lokálnu premenné s takým názvom a tú nenájde (pretože vo vnútri funkcie takú premennú definovan nemáme). V takýchto prípadoch je možné k takýmto premenným (definovaným vonka) pristúpiť pomocou špeciálnej premennej GLOBALS, ktorá má v sebe uložené všetky globálne premenné, ku ktorým je zadaním indexu možné pristúpiť.
Vo všetkých funkciách v modeli vraciame výsledok (mysqli_query) do metód v súbore index.php, kde sme predtým vykonávali dotazy na databázu. Tam s výsledkom (result) pracujeme rovnako, ako predtým. Týmto krokom sme oddelili všetky queries na databázu do osobitného súboru a tým troška odľahčili súbor index.php. Ak by sme to chceli spraviť úplne tak, ako by sa malo, tak by sme v súbori model.php mali pre každú tabuľku samostatnú triedu. Následne by sme si objekty tabuliek vytvorili na začiatku súboru index.php ako globálne premenné a v jedntlivých metódach by sme iba volali ich metódy – tie isté funkcie, ktoré tam máme teraz. Nechceli sme to ale zbytočne komplikovať a aj tak, zvládli by ste to aj sami. V nasledujúcej prednáške budeme s oddeľovaním kódu do viacerých súborov pokračovať.