Čo je to programovanie?

Nejdeme sa na začiatok obťažovať s množstvom odborných informácií, ako sa jazyky delia, koľko ich, aký je medzi nimi rozdiel, kedy vznikli a načo sú určené...to sa dozvieme neskôr. Budeme sa riadiť heslom, ktorým sa riadil môj jeden geniálny profesor matematickej analýzy na výške – Čím menej vás naučím, tým si viac zapamätáte!

 

Programovanie slúži na tvorbu informačných systémov, ktoré nám majú uľahčiť život a automatizujeme si nimi úkony. Programovanie ako také je tvorba textu - kódu v danom programovacom jazyku (alebo kombináciou viacerých). Daný text obsahuje príkazy, pomocou ktorých zariadenie (počítač, mobil, tablet atď) niečo vykonáva alebo príkazy, ktoré sa spustia, ak sa niečo na zariadení stane alebo ak niečo používateľ s našim informačným systémom spraví. My mu zadávame príkazy, aby niečo robil a ak sme tie príkazy napísali dobre a bez chyby, zariadenie to aj spraví.

 

Pri programovaní musíme vedieť, čo bude našim finálnym produktom. Môže to byť napríklad štandardný program (v prostredí windows klasická aplikácia – okno - nieco.exe), môže to byť webstránka, mobilná aplikácia, nejaký skript atď. V súčasnosti je trendom programovať webové systémy, pre vás webstránky. Čiže niečo, čo si môžem otvoriť v internetovom prehliadači ako je Firefox, Chrome alebo Internet Explorer. Aby sme sa rozumeli. Každú webstránku, ktorú si pozeráte na internete (ako aj túto :-D ), musel niekto naprogramovať. Webové stránky sa nekreslia ako v Skicári alebo vo Photoshope, nepíšu sa ako dokument vo Worde. To, čo sa na stránke zobrazí a ako bude vyzerať a ako sa bude správať, určuje jej kód. Každý jeden text, každý rámček, obrázok, tlačítko, položka v menu, všetko čo vidíte, musel niekto napísať v kóde. Takisto to, že niekde kliknete a zobrazí sa niečo iné, alebo že niečo niekde vpíšete a stlačíte tlačidlo, tak sa tá informácia niekam odošle, jednoducho všetko je naprogramované. Možno to znie nateraz zložito, ale nebojte sa, naopak, je to veľmi jednoduché a čoskoro to budete vedieť aj vy.

 

Keďže je to trend a podľa mňa je to aj pre začiatočníka najjednoduchšia cesta naučiť sa programovať, na tomto portáli sa vás budeme snažiť naučiť urobiť webovú stránku alebo skôr webový informačný systém. Poďme teda na to!

Máte nejakú otázku alebo Vám niečo nie je jasné? Napíšte nám na info@zacni-programovat.sk a poradíme!

Ťažko sa vám učí samému?

Máte problémy s niektorými časťami alebo sa neviete učiť sám? Využite našu možnosť individuálnej asistencie:

  • samostatný prístup
  • vysvetlenie nejasností prebraného učiva
  • úlohy a cvičenia navyše
  • všetko z pohodlia domova cez mail a skype

Pre viac info kliknite tu

Kľúčové slová prednášky

co je to programovaniena co je programovanie dobreco naprogramovatco to je kodeniedefinicia programovania

IT ftip

Sedí maniak pred počítačom a zrazu ho trhne: - Sakra, veď ja som už na tom internete zavislý! Chvíľu rozmýšľa, otvorí si nové okno s browserom a hovorí: - Hmm... niekde tu na to musí niečo byť.