2. semester (Ing.)

V tomto semestri sa naučíme, ako zakomponovať jazyk SQL do kódu v jazyku PHP, resp. ako pomocou jazyka PHP vieme pracovať s databázami. Postupne si do našej stránky implementujeme fukcionalitu základných operácií s databázou, takže budeme vedieť len za pomoci stránky bez využitia systému phpMyAdmin dáta do databázy vkladať, mazať a meniť ich. Okrem toho si na záver tohto semestra preberieme základy nového jazyka JavaScript, ktorý nám bude slúžiť na obohatenie a náročnejšiu, ale efektívnu funkcionalitu na webstránke.

1. PHP a MySQL databáza

(PHP)

Na tejto prednáške si porozprávame, ako sa komunikuje s databázou z kódu informačného systému a ukážeme si, ako nadviažeme spojenie s DB v jazyku PHP.

2. Asociatívne pole

(PHP)

Na tejto prednáške si predstavíme druhý typ poľa v jazyku PHP, ktoré nemá uložené jednotlivé prvky pod číselným indexom, ale pod stringovým (slovným) a taktiež si vysvetlíme jeho význam.

3. Vykonanie query a výpis asociatívneho poľa

(PHP)

Na tejto prednáške si ukážeme, ako vykonať príkaz jazyka SQL na databázu MySQL v kóde jayzka PHP, ako zachytiť odpoveď query (dáta) a ako prejsť asociatívne pole cyklom.

4. Vloženie dát zo stránky do databázy

(PHP)

Na tejto prednáške si ukážeme, ako vieme v jazyku PHP dáta odoslané z formulára zachytiť, otestovať a uložiť do databázy ako novú položku.

5. Filtrovanie dát v tabuľke cez SQL

(PHP, MySQL)

Na tejto prednáške si ukážeme, ako vieme pomocou jazyka SQL a klauzulu WHERE šikovne filtrovať dáta v tabuľke, resp. ako vieme medzi dátami v databáze vyhľadávať podľa zadané kľúčového slova.

6. Editácia dát v databáze

(PHP)

Na tejto prednáške si ukážeme, ako vieme v jazyku PHP meniť (editovať) už existujúce dáta v databáze pomocou formuláru.

7. Zmazanie dát v databáze

(PHP)

Na tejto prednáške si ukážeme, ako vieme v jazyku PHP mazať dáta v databáze a povieme si aj niečo o ošetrovaní kódu pre obmedzenie chýb na stránke.

8. Zoraďovanie dát z databázy

(PHP)

Na tejto prednáške si ukážeme, ako vieme zoradiť dáta v tabuľke pomocou odkazov v hlavičke tabuľky a taktiež, ako vieme pomocou jazyka PHP zabezpečiť zmenu poradia zotriedenia.

9. Dizajn zoraďovania dát v tabuľke

(CSS)

Na tejto prednáške si ukážeme, ako vieme pomocou jazyka CSS graficky zvýrazniť názvy stĺpcov, podľa ktorých je možné dáta v tabuľke zoraďovať a taktiež si ukážeme, ako vieme pridať špeciálny znak do obsahu názvu.

10. Úvod do jazyka JavaScript

(JavaScript)

Na tejto prednáške si povieme úvodné slová k jazyku JavaScript, čo je to za jazyk, na čo sa využíva, ako funguje a prečo je dobré ho vedieť.

11. Vyskakovacie okná na stránke

(JavaScript)

Na tejto prednáške si ukážeme, ako pridať potvrdzovacie okno (zrušiť – potvrdiť akciu) pomocou jazyka JavaScript a taktiež ako odpoveď z tohto okna vyhodnotiť.

12. Akcie so stránkou – presmerovanie

(JavaScript)

Na tejto prednáške si povieme, čo všetko vieme pomocou jazyka JavaScript ovplyvniť a ukážeme si, ako vieme v kóde vyvolať presmerovanie na ľubovoľnú stránku.

Ťažko sa vám učí samému?

Máte problémy s niektorými časťami alebo sa neviete učiť sám? Využite našu možnosť individuálnej asistencie:

  • samostatný prístup
  • vysvetlenie nejasností prebraného učiva
  • úlohy a cvičenia navyše
  • všetko z pohodlia domova cez mail a skype

Pre viac info kliknite tu

Kľúčové slová semestra

php a mysqlmysqlphpjavascriptjava scriptsql v phpphp databazadatabazy v phpjavascript zaklady

IT ftip

Bavia sa dvaja IT-čkári: - Včera som bol na diskotéke a zbalil som tam jednu slečnu. - No a? - No...dali sme si pár drinkov a taaak... - A ďalej? - Zobral som ju k sebe domov...potom som ju položil na stôl vedľa môjho nového notebooku... - Nekecaj! Ty máš novy notebook? Aký máš procesor?