CMS systémy

Keď už je niekto programátor alebo pracuje vo firme, ktorá sa zaoberá tvorbou a vývojom informačných systémov, medzi možné zákazky patria aj obyčajné webové prezentačné stránky. Na týchto stránkach sa najčastejšie prezentuje nejaká osoba, skupina ľudí, spoločnosť (firma) alebo niečo iné, čo potrebuje nejaké informácie formou webu sprístupniť verejnosti. Tieto stránky nie sú vo väčšine náročné na obsah, čiže na samotné programovanie. Obsahujú vo väčšine zopár (do 10) podstránok, ktoré majú nejaký statický obsah a je to.

 

V tomto prípade by sa ale takéto zákazky dali rozdeliť do dvoch skupín. Prvá – tá jednoduchšia pre tvorcu (programátora) je tá, že obsah stránky bude statický. To znamená, že po vytvorení stránky nebude dosť dlhú dobu nutné meniť jej obsah. Jej obsah bude statický a rovnaký po dlhú dobu, čiže z pohľadu programátora sa na tej stránke nebude musieť nič meniť alebo skôr nebude nutné na tej stránke ešte dlhšie alebo s nejakým odstupom času niečo pridávať.

 

Druhú skupinu stránok tvoria weby, ktorý obsah by mal byť dynamický – časom meniaci sa. To znamená, že pri tvorbe stránky je nejaká predloha, čo má stránka obsahovať a dalo by sa na to naprogramovať tak, aby sa obsah stránok načítaval staticky, čiže aby bol natvrdo naprogramovaný – zadaný v kóde. Toto však pri weboch, ktorých obsah má byť dynamický a je nutné ho priebežne neustále meniť (mazať, editovať, pridávať nové veci...), nie dobrým riešením. V tomto prípade sa zvykne takýto web tvoriť troška inak.

 

V tomto prípade sa musí takýto web alebo systém robiť iným štýlom a to takým, že sa musí skladať z dvoch častí. Jedna je tá prezentačná, ktorá je prístupná verejnosti (často označovaná ako public, web, front-end) a druhá je prístupná len istým osobám, ktoré majú právo meniť obsah prezentačnej časti (back-end, admin...). Celá logika je robená tak, že sa obsah webu načítava z nejakého úložiska (napríklad DB). Obsah databázy ale musí byť plne ovládateľný z admin časti správcom (adminom). Ovládateľný sa v tomto zmysle myslí niečo podobné, ako sme si spravili na domovskej stránke ohľadom používateľov.

 

Pomocou back-endu musí vedieť správca obsah meniť, pridávať, odoberať, určovať čo sa kde zobrazí (aké položky v menu), čo jednotlivé stránky obsahujú (text, obrázky) a podobne. Skrátka, musí to byť spravené tak, aby stránka bola odovzdaná s tým, že má všetko čo mala mať a zároveň si musí v budúcnosti vedieť jej vlastník meniť na nej všetko tak, ako potrebuje bez zásahu programátora. Ako sme povedali, admin časť (alebo backend) slúži na správu obsahu stránky (frontend) časti.

 

Takéto systémy dostali všeobecný názov CMS systémy, čo je skratka Content Management System (systém na menežovanie obsahu). Určite sa stretnete v praxi s touto skratkou. Keby ste si pozreli napríklad cenníky služieb firiem, ktoré robia web, tak by možno mali ceny rozdelené podľa toho, či vaša stránka má mať alebo nemá mať aj CMS. Tie verzie, kde je CMS žiadúce, sú samozrejme drahšie. Ďalej sa s tým môžete stretnúť napríklad ak si budete pozerať nejaké pracovné ponuky IT firiem.

 

Niektoré z nich majú v popise ponuky napísané, že majú svoj vlastný CMS systém, ktorý zavádzajú firmám ako stránky, eshopy a podobne. Toto je v praxi dosť časté, že veľa programátorov alebo firiem má nejaký svoj vlastný CMS systém. Taký systém je širokoškálovateľný, je to akási šablóna – kostra stránky (hlavná štruktúra), na ktorej ďalej stavajú podľa požiadaviek klienta (dopytu). Čiže podľa toho čo človek chce, tak do nej dorobia, ale vo väčšine to základné, bežné čo chcú všetci, to už má.

 

Takéto CMS systémy sú samozrejme tvorené aj komerčne pár ľuďmi alebo firmami a sú ponúkané zadarmo alebo za poplatok na stiahnutie. Takéto CMS systémy majú dva hlavné významy. Prvý je, že sú pre ľudí, ktorý nevedia programovať alebo ani nechcú vedieť, ale chcú si sami spraviť vlastnú webovú stránku. Pomocou týchto CMS systémov si vie naozaj každy poskladať svoju vlastnú stránku. Stačí sa prihlásiť do admina a pomocou veľmi ľahkého ovládania si viete poskladať stránku. Čiže určiť štruktúru, popridávať stránky, vytvoriť si menu na ne, pridať kadejaké prvky ako tabuľky, texty, obrázky a iné. Následne vám tento systém vyexportuje projekt vašej stránky alebo ešte v lepšom prípade je na tom istom mieste na disku aj frontend aj backend.

 

CMS systémy majú ale totižto aj význam pre programátorov alebo pre vývojárske skupiny (firmy) z dôvodu, ktorý sme už popísali vyššie. Jednoducho je praktické využívať nejaký komerčný populárny a známy CMS systém, ktorý sa vývíja roky. Mal by byť ozaj dostatočný, správne fungujúci a ľahko ovládateľný. Podľa požiadaviek klienta, ak to je možné, stačí tento CMS systém obohatiť (doprogramovať) len o niečo, čo nemôže klientovi ponúknuť a je to. Veľmi veľa firiem takto funguje, že pracujú na nejakom svojom alebo komerčne verejnom CMS systéme a tiež sa stáva, že sám dopyt príde s požiadavkou na konkrétny CMS systém, na ktorom chcú, aby bol výsledný produkt postavený.

 

Ako sme povedali, tieto CMS systémy sú vo väčšine zadarmo, voľne dostupné každému. Možno ste sa zamysleli, načo to tí ľudia robia, čo z toho majú? Dobrá otázka, na ktorú znie ale ľahká odpoveď. Pomocou týchto systémov je možné vo väčšine vytvoriť takú najbežnejšiu funkcionalitu. Ak chcete niečo navyše, náročnejšie na programovanie alebo niečo nie štandardné, tak veľmi často samotný tvorcovia ponúkajú množstvo modulov, ktoré je možné do týchto systémov nainštalovať (stiahnuť) a funkcionalita sa následne objaví. Tieto moduly sú samozrejme spoplatnené a tak je to zdroj zisku.

 

Iný spôsob je ten, že keďže sú tieto systémy zadarmo a sú verejne dostupné, ponúkajú taktiež v istých prípadoch programátorskú špecifikáciu, že ako je daný systém naprogramovaný a ako funguje. Tvorcovia to robia preto, aby sa našli ľudia (alebo firmy), ktorí by sa to naučili a sami naprogramovli nejaké moduly. Následne sa tieto moduly najčastejšie zgrupujú na oficiálnom akokeby obchode s modulmi od tvorcov, kde si z predaja jednotlivých modulov účtujú malý zisk.

 

Ak máte záujem, môžete si nejaký taký systém pozrieť alebo aspoň si o nich prečítať. Väčšina týchto CMS systémov má aj demo časť na svojich stránkach, čo znamená, že si systém môžete rovno vyskúšať, ako vyzerá jeho admin časť (CMS) a čo pomocou toho viete vytvoriť. Aj keď, tento portál je skôr o učení ako programovať, takže by som vás nemal veľmi nabádať na CMS systémy. Najskôr by ste sa mali naučiť sami poriadne programovať, nabrať skúsenosti a potom prípadne sa skúsiť hrať s nejakým CMS systémom. Spomenuli sme si to ale preto, aby ste vedeli, čo to je, že je to v praxi bežné a že aj vo firmých sa môžete stretnúť s nejakým interným systémom.

 

Len pre informáciu, medzi také najznámejšie a najpoužívanejšie CMS systémy patrí Wordpress, Joomla, Drupal, Concrete alebo zamerané na eshopy (eCommerce) ako Magento, Prestashop, OpenCart a iné...

Máte nejakú otázku alebo Vám niečo nie je jasné? Napíšte nám na info@zacni-programovat.sk a poradíme!

Ťažko sa vám učí samému?

Máte problémy s niektorými časťami alebo sa neviete učiť sám? Využite našu možnosť individuálnej asistencie:

  • samostatný prístup
  • vysvetlenie nejasností prebraného učiva
  • úlohy a cvičenia navyše
  • všetko z pohodlia domova cez mail a skype

Pre viac info kliknite tu

Kľúčové slová prednášky

cmscontent management systemcms systemysystem cmssystem na spravu obsahusprava obsahuback endwordpressjoomla

IT ftip

Traja počítačoví maniaci sa rozprávajú a jeden hovorí: - Mňa už nebaví sa rozprávať len o počítačoch! Poďme radšej hovoriť o pekných riťkách. Nastalo ticho. V tom jeden začne: - Viete, ten môj počítač je ale riadna riť!