4. semester

V tomto semestri si ukážeme spojenie jazykov HTML, CSS a PHP, ale najmä význam a použitie jazyka PHP pri tvorbe webu. Okrem toho si porozprávame teoretické pozadie týchto jazykov, ako fungujú a aký je medzi nimi rozdiel. Rozbeháme si spolu lokálny server na našich počítačoch, na ktorom si budeme testovať naše výtvory.

1. Vývojové prostredie

(Všeobecný prehľad)

Na tejto prednáške si predstavíme nástroj, ktorý uľahčuje prácu programátorom a slúži na efektívnejšiu, jednoduchšiu a rýchlejšiu práci pri písaní kódu – vývojové prostredie a jeden z nich sa naučíme používať.

2. Podstránky a URL adresy

(HTML)

Na tejto prednáške si vytvoríme stránku (projekt), ktorá bude obsahovať viac podstránok a budeme schopní sa medzi nimi prepínať. Okrem toho si porozprávame o dvoch spôsoboch, ako môžeme používať URL adresy ako hodnotu atribútov (href, src).

3. Lokálny server

(Všeobecný prehľad)

Na tejto prednáške si spolu spojazdníme vlastný lokálny (na našom počítači) server, na ktorom budeme môcť testovať náš kód v jazyku PHP a nebudeme viac potrebovať simulátor.

4. Súbor v jazyku PHP

(PHP)

Na tejto prednáške si ukážeme, ako vytvoriť webový súbor s príponou.php, v ktorom môžeme kombinovať jazyky HTML, CSS a PHP naraz.

5. CSS v externom súbore

(CSS)

Na tejto prednáške si ukážeme, ako vieme kód jazyka CSS úplne oddeliť od kódu HTML/PHP a zakomponovať ho do samostatného súboru s príponou .css a ako následne tento súbor prepojíme so stránkou (súbor HTML alebo PHP).

6. Vnorenie súboru do webstránky

(PHP)

Na tejto prednáške si ukážeme, ako vieme pomocou jazyka PHP vnoriť do webstránky iný súbor, čo nám zabezpečí načítanie toho istého kódu z iného súboru do našej webstránky alebo aj do viacej súborov.

7. Polia

(PHP)

Na tejto prednáške si predstavíme nový druh premennej v jazyku PHP, ktorý slúži na ukladanie viacerých premenných v jednej premennej. Typ pole (array) je asi najpoužívanejším typom pre prácu s dátami.

8. Funkcie s poliami

(PHP)

Na tejto prednáške si ukážeme niekoľko vstavaných funkcií z jazyka PHP na prácu s poliami, pomocou ktorých vieme manipulovať s prvkami poľa (pridávať, odoberať) alebo dáta v poliach zotriediť (zoradiť).

9. Parametre webstránky

(PHP)

Na tejto prednáške si ukážeme, ako vieme poslať dáta z jednej stránky na druhú pomocou parametrov v URL adrese a ako ich vieme následne pomocou jazyka PHP zachytiť (načítať) a pracovať s nimi.

10. Spracovanie formulára

(HTML, PHP)

Na tejto prednáške si ukážeme, ako vieme poslať dáta z webstránky na server pomocou formulára a ako ich následne pomocou jazyka PHP zachytiť (načítať) a ďalej s nimi pracovať.

11. Spracovanie formulára 2

(HTML, PHP)

Na tejto prednáške si ukážeme, ako vieme poslať dáta z webstránky na server inou - bezpečnejšou a anonymnou metódou ako get a taktiež si ukážeme, aké hodnoty vracajú iné prvky z formulára.

12. Poslanie mailu

(PHP)

Na tejto prednáške si ukážeme, ako vieme poslať jednoduchý email z webstránky pomocou jazyka PHP vstavanou funkciou mail().

Ťažko sa vám učí samému?

Máte problémy s niektorými časťami alebo sa neviete učiť sám? Využite našu možnosť individuálnej asistencie:

  • samostatný prístup
  • vysvetlenie nejasností prebraného učiva
  • úlohy a cvičenia navyše
  • všetko z pohodlia domova cez mail a skype

Pre viac info kliknite tu

Kľúčové slová semestra

phpphp s htmlurl adresapodstrankyvnorenie suboruincludepoliafunkcie s poliamiparametre webstrankyspracovanie formularaposlanie formularaposlanie mailu php

IT ftip

Čo je vrchol internetovej závislosti? Keď začínate vetu www a končíte .com.