Kompletná podmienka
V minulom príklade sme si ukázali, ako vykonáme príkaz na základe podmienky, resp. ako povieme počítaču, aby niečo spravil len v prípade, že je splnená naša podmienka – náš prípad, kedy to chceme vykonať. Na vysvetlenie sme použili dvakrát príkaz if a medzi nimi zmenu premennej, aby to ovplyvnilo našu podmienku:
<?php
$premenna_typu_boolean = FALSE;
echo "Pytanie sa, ci je podmienka splnena - pokus 1 : ";
if($premenna_typu_boolean){
echo "Lampa svieti.";
}
echo "<br>";
$premenna_typu_boolean = TRUE;
echo "Pytanie sa, ci je podmienka splnena - pokus 2 : ";
if($premenna_typu_boolean){
echo "Lampa svieti.";
}
Riadky s podmienkou by sa dali prečítať ako : ak(if) je splnená podmienka, tak (then) urob toto. Čo ale v prípade, že podmienka nie je splnená? Zatiaľ iba vieme, že sa nevykoná to, čo sme zadali medzi množinové zátvorky. V programovaní sa ale neustále využíva aj prípad, kedy naša podmienka nie je splnená. Príkaz if obsahuje aj možnosť zadania príkazov, ak daná podmienka nie je splnená. Asi zatiaľ nevidíte toho význam, poďme si ale náš predchádzajúci príklad naprogramovať troška elegantnejšie.
Prípad, kedy nie je podmienka splnená, sa zadáva príkazom else. Zápis kompletnej podmienky vyzerá nasledovne. Začína príkazom if, za ktorým sa nachádza v zátvorke (okrúhlych) podmienka. Za podmienkou v zátvorke nasleduje blok príkazov, ktoré sa majú vykonať v prípade splnenia podmienky, ohraničený množinovými zátvorkami. Za uzatvárajúcou množinovou zátvorkou, ktorý indikuje koniec príkazov, ktoré sa majú vykonať za splnení podmienky, nasleduje slovo else (inak) a opäť blok príkazov ohraničený množinovými zátvorkami. Tieto príkazy sa však vykonajú v prípade, kedy podmienka nie je splnená. Kompletnú podmienku teda počítač číta nasledovne. Ak(if) je splnená podmienka ((podmienka)), tak urob toto ({príkazy}), ak nie (else), tak urob toto ({príkazy}). Názorná ukážka:
<?php
$premenna_typu_boolean = TRUE; //deklaracia premennej
echo "Premenna je TRUE : "; //informacny vypis
if($premenna_typu_boolean){ //podmienka je v tomto pripade splnena
echo "Lampa svieti."; //vykona sa tento prikaz
}else{
echo "Lampa nesvieti."; //tento prikaz sa nevykona
}
echo "<br>";
/*
V druhom kroku si nastavime premennu na FALSE - nepravda,
takze nasa podmienka nebude splnena a po pytani sa,
ci je podmienka splnena program skoci do vetvy else
a vykonaju sa prikazy za príkazom else
*/
$premenna_typu_boolean = FALSE;
echo "Premenna je FALSE : ";
if($premenna_typu_boolean){
echo "Lampa svieti.";
}else{ //ak nie je podmienka splnena
echo "Lampa nesvieti. "; //vykona sa tento prikaz
echo "Je tu tma:(";
}
Na tomto príklade by som chcel poukázať na dve veci. Určite ste si všimli, že za príkazmi v niektorých riadkoch sa nachádzajú dve klasické lomítka (slash) a za nimi nejaký text – komentár (poznámky, popis, pokec). V jazyku PHP sa týmto spôsobom môže komentovať kód. Čo to znamená? Ako sme si už vysvetlili, program číta kód riadok po riadku. Riadok sa prečíta a daný príkaz sa vykoná. Ak sa v takom riadku za týmto príkazom nájdu dve lomítka, program to ignoruje a ide na ďalší riadok. Ak si chceme do nejakého riadku pridať komentár (popis), stačí zadať dve lomítka a za nimi písať, čo sa nám zachce. Tento spôsob platí pre riadkové komentáre – to znamená komentár v jednom riadku. Ak chceme do kódu vložiť viacriadkový komentár, celý tento komentár sa len raz ohraničí lomítkom a hviezdičkou. Takže na začiatku je lomítko a hviezdička (/*), potom nasleduje komentár, aj cez viacej riadkov a ukončí sa hviezdičkou a lomítkom (*/). Názorná ukážka sa nachádza za príkazom, ktorým sa nastavujeme do nového riadku (br). Na čo je to dobré? Komentovanie kódu je jedna z najlepších vecí na správnom programovaní. Pre vás to má momentálne taký význam, že budeme do komentárov popisovať vysvetlenie k daným riadkom, čiže čo príkaz robí alebo čo sa na danom riadku vykonáva alebo načo sa tam kód v danom riadku nachádza a kód bude tým pádom pre vás ľahšie čitateľný. Druhá výhoda toho je, že si môžete komenty upravovať podľa seba (napríklad svoje vlastné vysvetlenie príkazu) a keď sa vrátite ku konkrétnym príkladom neskôr, budú pre vás ľahšie čitateľné.
Druhá vec, na ktorú by som rád poukázal, je vetva else v druhej podmienke. Všimnite si, že vo vetve else sú použité dva príkazy echo a obidva sa vykonajú. Ako som písal, po slove if a podmienke alebo po slove else sa nachádza blok príkazov – to znamená hocikoľko príkazov, ktoré sa vykonajú. Takže my si do daného bloku môžeme zadať príkazov koľko len chceme.