1. semester (Ing.)

V tomto semestri sa naučíme základy jazyka a taktiež pracovať so systémom databáz MySQL. Postupne si preberieme základné príkazy jazyka SQL, pomocou ktorých vieme spravovať databázy. Naučíme sa vytvárať a upravovať databázu a tabuľky v nej, do ktorých sa následne naučíme vkladať dáta, ktoré budeme vedieť upravovať a načítavať podľa požiadaviek.

1. Úvod do databáz

(MySQL, Všeobecný prehľad)

Na tejto prednáške si povieme, čo sú to databázy, na čo sa využívajú, čo a kde je v nich uložené, ako vlastne fungujú a ako sa s nimi pracuje.

2. Úvod do jazyka MySQL, phpMyAdmin

(MySQL)

Na tejto prednáške si predstavíme, ako pracovať s databázou pomocou systému phpMyAdmin, ktorý je súčasťou balíčka MAMP a takisto si povieme úvodné slová k syntaxi jazyka MySQL a ukážeme si prvý príkaz na vytvorenie databázy.

3. Vytvorenie tabuľky

(MySQL)

Na tejto prednáške si ukážeme, ako sa vytvárajú a mažú tabuľky v jazyku MySQL a taktiež si povieme niečo o návrhu štruktúry tabuliek a dátových typov jej stĺpcov.

4. Vloženie dát do tabuľky

(MySQL)

Na tejto prednáške si ukážeme viacero spôsobov, ako vložiť dáta, resp. záznam (riadok) do tabuľky a ako by to malo správne vyzerať v jazyku MySQL.

5. Načítanie dát z tabuľky

(MySQL)

Na tejto prednáške si ukážeme, ako vieme načítať (vybrať) dáta z databázy pre následné použitie a taktiež si ukážeme, ako výber bližšie špecifikovať podľa našich požiadaviek.

6. Úprava záznamu (riadku) v tabuľke

(MySQL)

Na tejto prednáške si ukážeme, ako vieme pomocou jazyka MySQL dodatočne meniť už existujúce záznamy v tabuľke a rovnako si ukážeme, ako ich vieme zmazať.

7. Unikátny identifikátor záznamu v tabuľke

(MySQL)

Na tejto prednáške si ukážeme, ako vieme pomocou pridania špeciálnych vlastností stĺpca zabezpečiť, aby záznamy v našej tabuľke obsahovali jednoznačný identifikátor pre prístup k nim.

8. Prázdna hodnota (NULL)

(MySQL)

Na tejto prednáške si porozprávame o tom, ako je v databázach reprezentovaná prázdna hodnota pomocou kľúčového slova NULL a ako sa správajú stĺpce, ktoré môžu alebo nemôžu túto hodnotu obsahovať.

9. Vlastnosti stĺpca (kódovanie, defaultná hodnota, zotriedenie)

(MySQL)

Na tejto prednáške si ukážeme, ako nastavíme znakové kódovanie pre stringové hodnoty v databáze, ako si nastavíme prednastavené (defaultnú) hodnotu v stĺpci a ako si zotriedime dáta z tabuľky.

10. Modifikácia databázy a tabuľky, SELECT s obmedzeným počtom záznamov

(MySQL)

Na tejto prednáške si ukážeme, ako vieme modifikovať už vytvorenú databázu a tabuľku a ako vieme zadať príkaz SELECT tak, aby nám vrátil len nami požadovaný počet záznamov alebo aby nám vrátil záznamy z nami určeného miesta v tabuľke.

11. Agregačné funkcie

(MySQL)

Na tejto prednáške si ukážeme, ako vieme pomocou príkazu select a agregačných funkcií rýchlo a efektívne dostať výstupné dáta z hodnôt v databáze.

12. Zoskupenie dát (group by)

(MySQL)

Na tejto prednáške si ukážeme, ako vieme pomocou funkcie GROUP BY zoskupovať dáta v tabuľke podľa kategórii, resp. ako vieme rozdeliť dáta do skupín na základne hodnôt v zadanom stĺpci.

Ťažko sa vám učí samému?

Máte problémy s niektorými časťami alebo sa neviete učiť sám? Využite našu možnosť individuálnej asistencie:

  • samostatný prístup
  • vysvetlenie nejasností prebraného učiva
  • úlohy a cvičenia navyše
  • všetko z pohodlia domova cez mail a skype

Pre viac info kliknite tu

Kľúčové slová semestra

sqlmysqlmysql zaklady programovanie v mysqlphpmyadminmysql manualsql tutorialdatabazatabulkanacitanie datuprava datselectcreateupdatedropgroup bywhere

IT ftip

Chlap pofajcieva cigaretu a vyfukuje oblaciky dymu. Jeho priatelka sa nastve a vravi mu: "Nevidis, ze je na krabicke napisane varovanie, ze to skodi zdraviu?" A chlap na to: "Laska, ja som programator, mna nezaujimaju warningy, len errory..."