4. semester (Ing.)
V tomto poslednom semestri štandardného štúdia si porozprávame o veciach z viacerých oblastí. Predstavíme si MVC koncept programovania (logické rozdelenie kódu do viacerých súborov), ktorý sa stáva akýmsi štandardom posledných rokov. Porozprávame si niečo o najnovšej verzii jazyka CSS – CSS3, ktorá sa sebou prináša nové možnosti využitia tohto jazyka a ukážeme si niekoľko zaujímavých vlastností, ktoré výrazne obohatia grafický vzhľad stránky. Ďalej si porozprávame o základnom princípe fungovania počítačov, povieme si čo je to bit a bajt a taktiež si vysvetlíme, prečo sa okolo IT točia jednotky a nuly. Porozprávame si taktiež o CMS systémoch a frameworkoch, čo sú akési šablóny projektov, s ktorými sa dá ďalej pracovať. Na záver si povieme niečo o bezpečnosti SQL a o nastavení PHP servera. V poslednej prednáške si povieme, čo a ako by ste sa mali učiť ďalej.
1. Tvorba Modelu (MVC)
Na tejto prednáške si ukážeme ďalšiu praktiku štruktúrovania kódu, resp. jeho logické a praktické prerozdelenie do viacerých súborov – vytvorenie Modelu pre prácu s databázou modelu MVC - Model View Controller.
2. View a Controller (MVC)
Na tejto prednáške si ukážeme ďalšie časti projektového modelu MVC – View (pohľad) a Controller (riadiaci súbor), do ktorých si rozdelíme zvyšný kód našej stránky.
3. Grafické efekty pomocou CSS3
Na tejto prednáške si porozprávame o poslednej verzii jazyka CSS – CSS3 a ukážeme si niektoré základné vymoženosti, ktoré táto verzia ponúka.
4. Transformácie a animácie pomocou CSS3
Na tejto prednáške si ukážeme, ako vieme pomocou metód CSS3 transformovať objekty alebo ako môžeme nastaviť efekt počas grafickej zmeny objektu.
5. Jednotky a nuly – dvojková sústava
Na tejto prednáške si porozprávame o základnom princípe, ako funguje počítač, resp. ako sú v ňom reprezentované údaje pomocou dvojkovej (binárnej) sústavy a taktiež si ukážeme, ako v takej sústave vyzerajú naše čísla.
6. Bity a bajty
Na tejto prednáške si porozprávame o jednotkách pre uloženie informácie a taktiež si vysvetlíme ich súvis s praxou, resp. ich odraz na programovaní, kde to má vplyv na veľkosť hodnôt, ktoré môžeme uložiť do istých typov premenných.
7. CMS systémy
Na tejto prednáške si porozprávame o CMS systémoch - čo to je, na čo je to dobré, čo sa pomocou nich dá spraviť a taktiež si uvedieme pár príkladov populárnych komerčných systémov.
8. Frameworky
Na tejto prednáške si porozprávame o frameworkoch - čo to je, na čo je to dobré, čo sa pomocou nich dá spraviť a taktiež si uvedieme pár príkladov populárnych komerčných frameworkov.
9. SQL Injection
Na tejto prednáške si ukážeme, ako je pri externej komunikácii s dátami z kódu PHP databáza zraniteľná a tiež si vysvetlíme, aké útoky môžu nastať, na záver si stručne povieme, ako sa tomu brániť.
10. Skrátená podmienka if
Na tejto prednáške si ukážeme, ako je možné v jazyku PHP priradiť nejakú hodnotu, ktorá je závislá od hodnoty nejakej inej premennej, pomocou skrátenej podmienky if.
11. Konfigurácia PHP servera
Na tejto prednáške si porozprávame niečo o základných nastaveniach PHP servera a ukážeme si, ako vieme tieto nastavenia meniť.
12. Ako sa učiť – kam ďalej?
Na tejto prednáške si porozprávame o typoch a radách, ako sa najľahšie naučiť programovať, ako nájsť tie správne zdroje na nete a ako ďalej pokračovať po prejdení nášho manuálu.
Ťažko sa vám učí samému?
Máte problémy s niektorými časťami alebo sa neviete učiť sám? Využite našu možnosť individuálnej asistencie:
- samostatný prístup
- vysvetlenie nejasností prebraného učiva
- úlohy a cvičenia navyše
- všetko z pohodlia domova cez mail a skype
Pre viac info kliknite tu
Kľúčové slová semestra
IT ftip
Život by bol jednoduchší, keby sme k nemu mali zdrojový kód.